Tasarım Karşılaştırması

iPhone 7 ile iPhone 7 Plus arasında ergonomik açıdan çok büyük farklılıklar bulunmuyor. iPhone 7 Plus 158.2 x 77.9 x 7.3 mm ölçülerine sahipken iPhone 7 ise 138.3 x 67.1 x 7.1 mm ölçülerinde.

iPhone 7 Plus, 5.5 inç boyutunda olduğu için 4.7 inç’lik iPhone 7’ye göre doğal olarak daha büyük bir yapıya sahip.

iPhone 7 Plus’da yer alan geniş çerçeveler telefonun olduğundan daha büyük görünmesine neden oluyor ve kullanımı biraz daha zorlaştırıyor.

Kamera tarafındada farklılığa giden iPhone 7 Plus modelinde en çok göze çarpan tasarım farklılıklarından oluyor. Bunlar dışında tasarım detayları tamamen aynı. Siyah renk ise telefona daha güzel görünüm katıyor.

Ekran Karşılaştırması

iPhone 7 Plus 5.5 inç büyüklüğünde 1080 x 1920 piksel çözünürlüğünde ekrana sahip olurken iPhone 7 ekranı ise 4.7 inç büyüklüğünde 750 x 1334 piksel çözünürlüğüne sahip. iPhone 7 Plus ekranı 401 PPI derinde iken iPhone 7’nin ekranı 326 PPI değerinde.

Güçlendirilmiş iON cam ile korunuyor her iki modelinde ekranları bir Gorilla Glass camlar karşısında daha zayıf kalsa da iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerini kendi aralarında karşılaştırdığımızda pek bir fark olmuyor.

Donanım Karşılaştırması

Apple’in en yeni modelleri olan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus, donanım tarafında birbirleriyle büyük benzerlik sunuyorlar.

Her iki modelde de döneminde piyasadaki en iddaalı işlemcilerinden olan Apple’ın kendi geliştirdiği Apple A10 Fusion kullanılırken modellerin RAM miktarları ise henüz net değil.

Donanım olarak ikiside güçlü donanıma sahipler. Hız olarak aralarında gözle görülür fark olmayacaktır.

Kamera Karşılaştırması

iPhone 7 kamerası tarafında 12 Megapiksel çözünürlüğünde f/1.8 değerindeki 6 fazlı bir lens yer alıyor. Yüzde 60 daha hızlı bir kamera sahip olan iPhone 7, yüzde 30 daha verimli çalışıyor.

4 LED flaş yer alan modelde OIS desteği de mevcut. Ön tarafta ise 7 Megapiksellik bir kamera mevcut.

iPhone 7 Plus ise Apple’ın ilk defa yer verdiği çift kameraya sahip. Geniş açılı 28 mm bir lens ve Telephoto için kullanılan 56 mm’lik bir lens ile iPhone 7 Plus çok daha başarılı bir kameraya sahip.

10 kata kadar zoom yapabilen iPhone 7 Plus ayrıca derinlik efekti sayesinde bokeh (bulanık) efektide verebiliyor..

Batarya Karşılaştırması

İphone 7 Plus fiziksel özelliğinden büyüklüğünden dolayı iPhone 7 e göre daha büyük bir bataryaya sahip olduğu için azda olsa daha uzun bir batarya ömrü sunuyor.