İster Windows’la birlikte gelen Windows Defender olsun, ister daha güçlü bir antivirüs, masaüstü bilgisayarınızda veya laptop’unuzda güvenlik yazılımına ihtiyacınız olduğu bir gerçek. Zararlı yazılımlar her geçen gün gelişiyorlar ve sistemlerimize girmenin yeni yollarını buluyorlar. Bu yüzden savunmak için güçlü bir uygulama kullanmanız şart.

Peki telefonlarda da bilgisayarlar gibi güvenlik yazılımlarına ihtiyacınız var mı? Bu soru çok tartışılsa da muhtemelen evet gereklidir. Zararlı yazılımlarla karşılaşma ihtimaliniz cihazınızı nasıl kullandığınıza bağlı olarak değişebilmektedir. Android cihazlar için durum biraz kötü. Çünkü uygulama marketine eklenen uygulamaları denetlemek konusunda biraz rahat davranıyor. Bu durumda güvenlik açıkları olan uygulamaları markete ekleme konusunda sorun yaşanmadığını gösteriyor. Araştırmalara göre zararlı yazılımların %95 i android işletim sistemli cihazları hedeflemektedir. Bu yüzden android cihazlar için bir antivirüs programı kullanmak her zaman faydalı olacaktır. Ama bu kullandığınız uygulamanın da güvenilir bir uygulama olmasına dikkat etmeniz gerekir.

İOS ta durum biraz farklı. Apple uygulama mağazasına eklenen uygulamaları çok sıkı bir şekilde denetleyip yayına açıyor ve yakından takip ediyor. Bu yüzden firma gerçek antivirüs programlarının bile markete girmesine izin vermiyor. Sonuç olarak zararlı yazılımlara maruz kalmanız, kullandığınız işletim sistemine göre değişiklik gösteriyor. Ama her durumda verileriniz güvenliği için cihazınızın kullanım şekli çok önemlidir ve bu durum size bağlıdır.